سؤالات متداول

خالص­ترین و پاکترین آب آشامیدنی جهان که دارای استاندارد طلایی(Gold Standard) است و فضانوردان، تکاوران آمریکایی، بسیاری از سیاستمداران مشهور و بعضی از قهرمانان ورزشی می­نوشند، آب خالصِ تقطیر شده با انرژی حرارتی است.

 TDS یا میزان سختی آب مقطر، یک Parts Per Million) ppm) یعنی یک ذره در یک میلیون ذره است. به عبارت دیگر درجۀ خلوص آب مقطر 9999/99% است. البته آبی که فضانوردان می­نوشند بیست برابر خالصتر از آب مقطرِ یک ppm است.

دستگاه‌های تصفیه آب RO که دارای یک شیر فلزی کوچک روی سینک هستند و دستگاه‌های فیلتراسیون مشابه، هر6 ماه نیاز به تعویض فیلترهای گرانقیمت دارند .این زمان، در مناطقی که میزان ناخالصی و سختیِ آب بیشتر است،  سه ماه، و در مناطقی مانند اهواز، کمتر از یک ماه است. دستگاه تقطیر نیازی به فیلتر ندارد و شما برای همیشه از پرداخت هزینۀ تعویض فیلتر رها می­شوید. به علاوه، میزان برق مصرفی برای تولید 3 لیتر آب مقطر با د ستگاه ، حدود 5/2 کیلو وات ساعت است. با توجه به نرخ کنونی برق شهری که به طور میانگین حدود 500 تومان به ازای هر کیلو وات-ساعت است (طبق تعرفۀ سال  1402)، هزینۀ برق برای تولید 3 لیتر آب مقطر خانگی حدود 1500 تومان است یعنی به ازای هر یک لیتر 500 تومان است این در حالی است که برای خرید یک لیتر آب معدنی از سوپرمارکت باید بین 5000 تا 7000 تومان یعنی بین هزار تا هزار و پانصد درصد (%1500) هزینۀ بیشتر به طور روزانه پرداخت کنید. یعنی ،نداشتنِ این دستگاه، بسیار گرانتر از خریدنِ آن تمام می‌شود. 

دو رقیب اصلی دستگاه تقطیر خانگی ما، اول  AquaNui CT و دوم Steam Pure Water هستند .هردو دستگاه، آمریکایی و تمام استیل هستند. هر دو دستگاهِ رقیب برای تقطیر 3 لیتر آب 8/3 کیلووات ساعت برق مصرف می­کنند ولی دستگاه رایان ماشین با 4/2 کیلووات ساعت ،37% بازده بالاتر دارد ( 37% کمتر برق مصرف می­کند). زمان تولید 3 لیتر آب در هر دو دستگاه رقیب 5/5 ساعت است ولی در دستگاه رایان ماشین 75/2 ساعت (50% سریعتر) است. قیمت هر دو دستگاه رقیت 700 دلار است در حالی که قیمت دستگاه رایان ماشین کمتر از نصف قیمت رقباست. هر دو دستگاه رقیب در شبانه روز 13 لیتر آب تولید می­کنند ولی دستگاه رایان ماشین در شبانه روز 26 لیتر آب تولید می­کند. نکته مهم: گارانتی و پشتیبانی فنی هر دو رقیب آمریکایی، در ایران غیرفعال است .

دکتر تئودور برودی (Theodore Baroody) دارای درجۀ دکترا در سه رشتۀ درمانِ طبیعی، کایروپرکتیک و فلسفه، و فوق لیسانس روانشناسی و بنیانگذار مرکز درمانی «سلامت هولوگرافیک»  (Holographic Health)    واقع در ایالت کارولینای شمالی است. او پس از 15 سال  تحقیق در حوزۀ تندرستی، بهداشت ودرمان، در یکی از کتابهای خود با عنوان« قلیایی شوید یا بمیرید» (Alkalize or Die) که شهرت جهانی برای وی به همراه آورد و تاکنون 20 بار تجدید چاپ شده است در مورد ارتباط آب مقطر با ایجاد محیط قلیایی در بدن این چنین نگاشته است: “یونهای منفی، عامل اصلی قلیایی کننده در بدن هستند و فقط آب خالص می­تواند به طور کامل واکنش یونیِ منفی (Completely Negative Ionic Reaction) در بدن بوجود بیاورد.” در روش تقطیر با انرژی حرارتی، مولکو های آب یکی یکی از هم جدا و دوباره متصل می‌شوند و ساختار فیزیکی و چیدمان مولکولی آب به گونه‌ای تغییر می‌کند که  بدون استفاده از افزودنی شیمیایی یا صفحات تبادل  یونی یا هیچ روش دیگری، به طور طبیعی آب مقطر خروجی دستگاه، اثر قلیایی کننده دارد. تقریباً به هیچ روش دیگری امکان تولید آبی که هم خالص و هم قلیایی کننده باشد وجود ندارد.

واقعیت این است که قلیایی بودن(Alkaline) و قلیایی کنندگی(Alkalinity) دو مفهوم کاملاً متفاوت هستند، یعنی pH یا میزان قلیایی بودنِ آب یا یک مادۀ خوراکی، بیرون از بدن، مهم نیست، بلکه میزان قلیایی کنندگیِ نسوج بدن، پس از هضم و جذبِ آن مادۀ خوراکی اهمیت دارد. به عنوان مثال  گوشت قرمز، بیرون از بدن ما، قلیایی است ولی پس از مصرف و هضم، سبب اسیدی شدن بدن می‌گردد. همچنین شیر، با اینکه pH آن تقریباً خنثی است، پس از هضم و جذب، باعث اسیدی شدن بدن می‌گردد. در مقابل، آب سبزیجات، هرچند اسیدی است، از قلیایی کننده‌های قوی محسوب می‌شود. شاید بهترین مثال برای توضیح این موضوع، لیموترش باشد. لیموترش (23.=pH) حاوی مقدار قابل ملاحظه‌ای مواد اسیدی از جمله اسید سیتریک و اسید اسکوربیک یا همان ویتامین C است و به شدت اسیدی (یکصدهزار برابر اسیدیتر از خون) است، درصورتیکه یکی از قویترین قلیایی کننده­های بدن است. همچنین میتوان از عسل خام ( 45. pH= ) نام برد که در حالت عادی، بیرون از بدن، بسیار اسیدی است ولی پس از مصرف، تأثیر قلیایی کنندگی قوی دارد. این مطلب در مورد آب خالص نیز صدق می‌کند، یعنی با اینکه  pH آب خالص، اندکی پائین­تر از 7 و اندکی اسیدی است ولی تأثیر قلیایی کننده بر نسوج بدن دارد.

دکتر اَل ن ای. بَنیک Banik( E. Allen )Dr. ،در یکی از کتابهای خود با عنوان Clear Is Choice The به این پرسش پاسخ در آب، در بدن انسان رسوب میکند و منجر به ایجاد مشکلات داده است. وی اینچنین نگاشته است: “مواد زائد محلول جدی میشود. اگر یک فرد، روزی یک گالن 3/7( لیتر) از آب شهری (لوله کشی) بنوشد، در طول عمر خود، به طور میانگین 450 لیوان یعنی حجمی معادل 112 لیتر مادۀ جامد وارد بدن خود میکند. اگرچه سیستم دفاعی و لنفاوی بدن این مواد را دفع میکند ولی همواره مقدار قابل ملاحظه ای از آن در بدن انسان، به ویژه در عروق باقی میماند و رسوب میکند. یکی از دلایل اصلی انواع بیماری ها و آمار رو به افزایش آنها و همچنین از کار افتادگی در سنین بالا، همین رسوبات هستند”.

یکی از ویژگی های مهم دستگاه تصفیه خانگی رایان ماشین این است که میتوانید آب چاه، رودخانه، تالاب، برکه ،دریاچه، دریا و حتی آب گل آلود در آن بریزید و آب خالص بدست بیاورید به شرط آنکه آن آب، مسموم نباشد و بوی تند و ناخوشایند نداشته باشد. توجه داشته باشید که دستگاه برای تصفیه آب شهر طراحی شده است که میانگین سختی آن چهارصد ppm است ولی درجه سختی آب دریا و اقیانوس حدود چهل هزار ppm است و میزان رسوب آب دریا در دستگاه در هربار استفاده، صد برابر بیشتر از آب شهر است و دستگاه باید حتما پس از هر بار استفاده تمیز و رسوبزدایی شود در غیر این صورت، میزان رسوب آنقدر زیاد میشود که دستگاه از کار میافتد.

در روند تقطیر با انرژی حرارتی، به دلیل اینکه مولکول های آب، یکی یکی جدا میشوند و دوباره پیوند میخورند، ساختار فیزیکی و چیدمان مولکولی آب به طبیعیترین حالت خود باز میگردد. تازه و پاک، مانند باران، همانگونه که در طبیعت روی میدهد. غیر از تقطیر، هیچ روش تصفیه ای نمیتواند منجربه چنین نتیجهای گردد. حتی اگر با فیلتر یا ر زین تبادل یونی یا هر روش دیگر، میزان سختی آب را به یک ppm برسانید بازهم نمیتوانید ساختار فیزیکی آب و چیدمان مولکولی آن را به حالت طبیعی بازگردانید مگر با تقطیر، چون در تمام روش های تصفیۀ آب، مواد زائد و آلاینده ها توسط فیلتر از آب جدا میشوند ولی در تقطیر ،این مولکولهای آب هستند که یکی یکی از مواد زائد و آلاینده ها جدا میگردند و سپس در دمای مناسب دوباره به قطرات آب خالص تبدیل میشوند. همچنین ،در روشهای دیگر تصفیۀ آب ،اگر فراموش کنید فیلترهای خود را به موقع عوض کنید، ممکن است مسدود شوند و به محل رشد باکتریهای مضر تبدیل شوند. اگر این اتفاق بیفتد، آب “فیلتر شده” خروجی از دستگاه ،میتواند بیشتر از آب ورودی آلوده شود! از آنجاکه دستگاههای تقطیر آب خانگی نیازی به فیلتر ندارند ،برای همیشه از خرید یا تعویض فیلترهای کثیف خالص میشوید و در وقت و هزینه صرفهجویی قابل مالحظه میکنید. در ضمن، آب فیلتر شده هرگز به اندازه آب تقطیر شده خالص نیست و همواره حاوی مقداری آلاینده هست. تقطیرمطمئن ترین و بهترین روش تصفیۀ آب است، همان روشی است که طبیعت برای پاکسازی آب به کار میبرد .

این دستگاه از فرآیند تقطیر استفاده می کند. مخزن یا دیگ بخار آن را با آب لوله کشی معمولی پر میکنید سپس آب موجود در دیگ بخار با حرارت، بخار و استریل میشود و در خنک کنندۀ دستگاه تبدیل به قطرات آب خالص میشود. این آب، خالی از تمام مواد شیمیایی ،فلزات سنگین، سموم صنعتی، کشاورزی ،بیمارستانی و آلاینده های بیولوژیک از جمله باکتریها، ویروسها، قارچها، انگلها، همچنین افزودنیها به ویژه کلر و فلوراید و سایر آلاینده ها است .هیچ فرآیند دیگری از جمله انواع فیلتراسیون آب، به این اندازه موثر نیست.

 1. نوشیدن
 2. پخت غذا
 3. دَم کردن چای، قهوه و دمنوش ها
 4. داروسازی و تزریق وریدی
 5. کلینیک ها
 6. دندان پزشکی
 7. ساخت داروهای طب سنتی
 8. هومیوپاتی
 9. پژوهش علمی
 10. سمزدایی بدن
 11. اُتوی بخار
 12. بخارساز خانگی
 13. باتری ترَ و رادیاتور
 14. ماشین
 15. شیرینی پزی
 16. نگهداری و آبیاری گیاهان خانگی
 17. حیوانات خانگی
 18. یخ سازی
 19. سیستم خنک کنندۀ کامپیوتر
 20. گردگیری استیل و شیشه
 21. و موارد بسیار دیگر

ما به دستگاه تقطیر رایان ماشین، لقب «تانک» دادهایم. اگر خودتان آن را از طبقات بالا به پائین پرت نکنید یا با چکش و تبر آن را له نکنید، یک عمر مهمان شما خواهد بود. هیچ یک از قطعات دستگاه، نیاز به تعویض دورهای ندارند. شما دستگاه تقطیر خانگی رایان ماشین را یکبار و برای همیشه تهیه میکنید. بدنۀ این دستگاه از جنس استیل (فولاد ضدزنگ) غیرمغناطیسی و  مقاوم است، همچنین تمام یراقآلات و حتی پیچها از جنس استیل هستند . کافی است یک تلنگر محکم به بدنۀ دستگاه بزنید تا خودتان متوجه شوید که ما به استحکام دستگاه شما فکرکردهایم.

دستگاه رایان ماشین، در کمتر از 3 ساعت 3 لیتر آب خالص تولید می­کند. این زمان در نمونه­های مشابه آمریکایی 5/5ساعت است. شما می­توانید در شبانه روز ،بیش از 24 لیتر آب مقطر تولید کنید. هرچقدر دمای آبی که داخل بویلر می­ریزید بالاتر باشد، سریع­تر به نقطۀ جوش می­رسد و در زمان کوتاه­تری آب تولید می­شود و برق کمتری مصرف می­گردد. به طور مثال اگر سیستم گرمایش خانۀ شما، پکیج، آبگرمکن یا موتورخانه مرکزی است ،کافیست به جای آب سرد، با آب گرم بویلر را پر کنید تا سریعتر و با مصرف برق کمتر، آب تولید شود.

در دستگاه‌های تصفیه آب RO که دارای یک شیر فلزی کوچک روی سینک هستند به ازای هر یک لیتر آب تصفیه شده، بین 2 تا 10 لیتر آب شهری از خروجی زیر سینک، به فاضلاب می­رود، درحالیکه میزان هدر رفتِ آب در دستگاه رایان ماشین، صفر است. 3 لیتر آب معمولی در آن می­ریزید و 3 لیتر آب خالص به شما می­دهد.

دستگاه رایان ماشین ، کوچک و سبک است و دارای کوله­پشتی اختصاصی، برای حمل آسان در سفر است. کوله­پشتی از جنس برزنت نظامی بسیار مرغوب و محکم است و تسمه­های آن، تا یک تُن کشش را تحمل می­کند. همچنین می­توانید از آن به شکل ساک دستی دستگاه استفاده کنید. کوله پشتی همراه با دستگاه ارائه نمی‌شود و به طور جداگانه قابل سفارش است. این تصمیم برای پائین آوردن قیمت دستگاه اتخاذ شده است یعنی همه مجبور نیستند همراه با دستگاه رایان ماشین ، هزینۀ کوله پشتی را هم بپردازند و کسانیکه دائم در سفرند و مایلند دستگاه را همراه خود حمل کنند می­توانند به­طور جداگانه، کوله­پشتی مخصوص دستگاه رایان ماشین را سفارش دهند.

فَنِ بُلبرینگیِ دوربالای مرغوب و با کیفیت این دستگاه، منجربه کاهش صدا به طور قابل ملاحظه شده است. میزان صدا یا پارازیت صوتی(noise)  فَنِ مذکور، حدود 60 دِسِیبِل است. این میزان در دستگاه‌های مشابه آمریکایی نیز همین قدر است.  قابل ذکر است که صدای دستگاه از فاصلۀ یک سانتیمتری 60 دسیبل است ولی شما هیچ وقت گوشتان را به دستگاه نمی‌چسبانید و صدای دستگاه با افزایش فاصله، کاهش می­یابد. به­طور مثال از فاصلۀ یک متری، صدا به 45 دسیبل کاهش می‌یابد. صدایی که از دستگاه رایان ماشین می‌شنوید مانند صدای فنِ یک­کامپیوتر دسکتاپ است. (دسکتاپ معمولی، نه سایلنت)

در دستگاه رایان ماشین، آب هرگز با پلاستیک، آلومینیوم یا هیچ ماده­ای که با آب واکنش شیمیایی دارد در تماس قرار نمی­گیرد. برای جلوگیری از فرار بخار آب، دورتادور لبۀ بویلر، با یک واشر سیلیکونی، آب­بندی (Sealing) شده است. این واشر از جنس سیلیکون سفید آلمانیِ درجۀ غذایی (Food Grade) مرغوب است که برای استفاده در صنایع غذایی و دارویی، مورد تأیید FDA (سازمان غذا و داروی آمریکا) قرار گرفته است و ضریب مقاومت فرسایشی مطلوب و ضریب مقاومت حرارتی بالا تا 200 درجه سانتیگراد دارد. یعنی هیچ تأثیری در میزان خلوص آب مقطر ندارد. آب در 100 درجه سانتیگراد به نقطۀ جوش میرسد و دمای بویلر هرگز به 200 درجه نزدیک نمی‌شود.

پس از هر چرخۀ تولید آب، رسوبات داخل بویلر (دیگ بخار) را به سادگی با یک دستمال مرطوب یا در صورت سخت بودن رسوبات با سیم ظرف شویی پاک کنید. به این شکل بویلر شما همیشه پاک می­ماند. درصورت عدم پاکسازیِ به موقع، پس از مدتی بویلر دستگاه شما مانند سماور و کتری رسوب آهکی ضخیم می‌گیرد. در این حالت، ساده­ترین روش، استفاده از سرکه یا پودرهای جرمگیر سماور و کتری است. روش استفاده از سرکه و جرم­گیر به تفصیل در کاتالوگ دستگاه شرح داده شده است.

دمای آب خروجی دستگاه، پس از پایانِ هر چرخۀ تولید، به­طور میانگین حدود 50 درجۀ سانتیگراد است و بلافاصله قابل نوشیدن است. توجه داشته باشید که دمای قطرات آب در لحظۀ خروج از دستگاه ،حدود 60 درجه سانتیگراد است ولی به­دلیل اینکه دمای قطرات آب، بلافاصله پس از خروج، کاهش می­یابد ،پس از پایان چرخۀ تولید، دمای آبِ جمع شده در ظرف شیشه­ای، برای نوشیدن مناسب است.

برای اطمینان از پاک بودن دیگ بخار و لوله­های کُندانسور، توصیه می­شود حتماً از آب حاصل از اولین و دومین چرخۀ تولید، استفاده خوراکی نکنید، به دلیل اینکه دستگاه، کارنکرده و نو می­باشد و آب تولید شده در دفعات اول ، بو و طعم فلز دارد. پس از چند روزی که از دستگاه استفاده کردید، طعم و بوی فلز به­ تدریج از بین می­رود چراکه آب خالص هیچ مزه و بویی ندارد .یک فیلتر کربن فعال الیاف نارگیل کوچک و مرغوب (Activated Coconut Carbon Filter) ، در شیر خروجی دستگاه قرار داده شده است که در تمام نمونه های مشابه خارجی هم وجود دارد. درست است که نام آن «فیلتر» است ولی هیچ نقشی در فیلتر کردن و تصفیۀ آب ندارد و نه تنها کاملاً بی­اثر، بی­ضرر و بی­خطر است بلکه به عنوان طعم­گیر و بوگیر طبیعی عمل می­کند و برای جذب ترکیبات ارگانیکِ فرّار یا همان Volatile Organic Compounds) VOCs) و جذب یون­های آزاد که به شکل بو در فضا پراکنده می­شوند در شیر خروجی دستگاه قرار داده شده است که هیچ تأثیری در میزان سختی آب و خلوص آن ندارد. توصیه می‌شود هر سال یکبار این فیلتر تعویض شود حتی پس از مدتی، می­توانید بدون این فیلتر نیز از دستگاه استفاده کنید چون آب خالص، بی­طعم و بی­بو است. گرانول کربن اکتیو، ارزان قیمت است و در سراسر کشور در دسترس است و شما برای تعویض آن، وابسته به شرکت ما نیستید. با این حال یک بسته گرانول کربن اکتیو، همراه با دستگاه ارسال می­شود که برای دو بار تعویض کافی است. همچنین می‌توانید برای تهیۀ آن با ما تماس بگیرید.

داخل دستگاه آب بریزید و دکمۀ روشن را فشار دهید. همین. 

نه، شما مجبور نیستید بر روند تقطیر نظارت داشته باشید. فقط دکمۀ را فشار دهید و آن را فراموش کنید .

دستگاه پس از اتمام کار به طور خودکار خاموش می‌شود.

وزن خالص دستگاه 10 کیلوگرم و ابعاد آن ،23 در 23 سانتیمتر با ارتفاع 48 سانتیمتر است .اندازۀ کوچک دستگاه برای اشغال کمترین فضا در آشپزخانه شما و حمل راحت در سفر طراحی شده است. 

اگر سیستم الکتریکی یا بویلر کار نکند آب به نقطۀ جوش نمی­رسد و بخار تولید نمی­شود و اگر کندانسور کار نکند بخار داغ، خنک نمی­شود و اساساً قطرات آب مقطر تشکیل نمی­شود. از اینرو وقتی آب از دستگاه خارج می­شود هیچ شکی در عملکرد درست دستگاه وجود ندارد. در ضمن می­توانید پس از پایان کار دستگاه، درب آن را باز کنید و رسوبات باقی مانده در بویلر را مشاهده کنید تا از روند تقطیر مطمئن شوید.

دستگاه دارای یک سال  گارانتی و 5 سال خدمات پس از فروش است. این دستگاه توسط متخصصان ایرانی در داخل کشور طراحی شده و در سازمان ثبت اختراع و مالکیت معنوی و صنعتی ایران به ثبت رسیده است و هرگونه کپی برداری از آن، پیگرد قانونی دارد  .

جستجو